Izložba Aleklsndra Ćeklića  „Ukrasni motivi na povezima hilandarskih rukopisa“ otvara se u četvrtak 3. oktobra u Galeriji Pedagoškog muzeja u Beogrudu, povodom osam vekova samostalnosti srpske crkve.  Izložba je plod višegodišnjeg istraživanja poveza rukopisnih knjiga autora Aleksandra Ćeklića u rukopisnoj biblioteci manastira Hilandar.  Na izložbi je prikazano skoro hiljadu snimaka ukrasnih motiva, ali i strukturnih i gradivnih elemenata poveza knjiga od XIII do XVIII veka, sa posebnom pažnjom  posvećenom najstarijim povezima  i povezima majstora koji su ostavili zapis o svom radu. Izložbu prati katalog sa tekstom Aleksandra Ćeklića, gde je dat istorjski pregled, zapisi povezivača, gradivni i dekorativni elementi poveza. Autor je poveze, prema stilskim obeležjima,  svrstao u dve grupe: srpske srednjovekovne (od najstarijih do kraja XVII veka)  i srpske barokne poveze koji su se razvili pod direktnim ruskim utacajem u XVIII veku. Izložbu će otvoriti profesor dr Đorđe Trifunović.

POZIVNICA

Otvaranje izložbe „UKRASNI MOTIVI NA POVEZIMA HILANDARSKIH RUKOPISA“